Poliitikud hämavad ning jätavad nii kasutamata sülle langenud võimaluse endast normaalse inimese mulje jätta, leiab Äripäeva ajakirjanik Eliisa Matsalu.

- Äripäeva ajakirjanik Eliisa Matsalu.
- Foto: Andras Kralla
Poliitikud kardavad oma mõtteid välja öelda, aga see on tüütu ja väsitav.
Parteilased keerutavad konkreetsetele küsimustele vastates. Parafraseerides haridusminister
Jürgen Ligit – see on
pigem statistika kui uudis. “Poliitiku jutt,” öeldakse tavaliselt pärast paari minutit hämamise kuulamist. See jutt on ümmargune ega ütle midagi sisukat. Kuid miks ei võiks poliitikud rääkida konkreetselt?
Loomulikult on arusaadav, et kõige kohta ei tohi ega saagi sõnu vabalt lendu lasta. Hämmastab aga see, kui poliitik väldib vastamist küsimusele, mille vastusega oleks võimalik näidata enda ja oma erakonna moraalset puhtust.
Ootame ära
Eile küsisin valitsuse pressikonverentsil ministritelt,
kas nad on valmis vastu võtma annetusi isikult, kel lasub altkäemaksuandmise kahtlustus. Nimelt on üks Edgar Savisaare altkäemaksuskandaali osaline, suurärimees
Hillar Teder tuntud erakondade helde rahastajana. Lihtsale “kas” küsimusele ei tulnud konkreetset vastust üheltki ministrilt. Poliitikud rõhutasid vaid seda, et korruptsioon ja altkäemaks on halvad, valitsusliidu erakonnad sellega ei tegele ja üldsegi tuleb ära oodata, mis saab kahtlustustest edasi.
Loomulikult kehtib Eestis süütuse presumptsioon ehk enne kohtu vastavat otsust ei ole keegi süüdi. Siiski on kahju vaadata, kui vähesed söandavad altkäemaksuskandaali valguses midagigi põhjapanevat välja öelda.
Minu küsimus ministritele polnud mõeldud õli tulle valamiseks, vaid saamaks aimu, kui tõsiselt altkäemaksuskandaali suhtutakse. Paraku jäi nende ebamäärasest jutust õhku mulje, et raha ei haise.
Savisaare altkäemaksuskandaali sattunud seitse isikut ei ole süüdi mõistetud ja ajakirjandus ei püüa seda oma küsimustega teha. Sellegipoolest peab nentima, et kaitsepolitsei ja riigiprokuratuur ei tegutse alusetult ja kus suitsu, seal tuld.
Arusaamatu hirm seisukohta väljendada
Mõni on nõus ütlema, et praegune skandaal on kümnendi suurim. Igatahes tekitab see ühiskonnas palju küsimusi ja teemapüstitusi. Kui poliitikutel on julgust välja öelda, et skandaalsel ja igipüsival
Edgar Savisaarel on aeg poliitikas kott kokku pakkida ning linnavalitsuse ja erakonna juhi kohalt lahkuda, siis miks hoiduvad needsamad inimesed seisukohta võtmast korrumpeerunud ettevõtjate kohta?
Neljapäevase Äripäeva kaanelugu näitas, et ka ettevõtjad ise ei rutta altkäemaksukahtlustuse saanud ettevõtjatega ärisuhteid lõpetama. Niisugune käitumine tekitab kartuse, et isegi, kui asi jõuab lõplike süüdistuste ja karistusteni, ununevad need ikka üsna pea ning kõik läheb samamoodi edasi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!